top of page
Search
  • Writer's pictureCalanit

חדש בלונדון: מרכז אמנות לגילברט וג'ורג'

קולי נאלם ליבי נרגש: מרכז אמנות חדש נפתח בלונדון! כל פעם שזה קורה, אני מתרגשת ומחכה בקוצר רוח לפתיחה, כמו הילדים הקטנים שמחכים לכיתה א'.


והפעם הייתה לי סיבה כפולה לחגיגה: לא רק שמדובר במרכז אמנות חדש ומעניין בנוף הלונדוני, אלא מרכז של לא אחר מאשר גילברט וג'ורג'!


אבל רגע, בואו נתחיל מההתחלה: מי הם בעצם? למה התייחסתי אליהם כאדם אחד? איזו אמנות יוצר הצמד? ולמה הם הקימו מרכז על שמם?


המשיכו לקרוא כדי להבין למה אתם עומדים להוסיף את מרכז האמנות שלכם לרשימת המקומות שאתם חייבים לבקר בהם בטיול הקרוב שלכם ללונדון!


מי הם גילברט וג'ורג?


גילברט וג'ורג' הם שני גברים שפועלים בתור אמן אחד, והאמנות שלהם, כדבריהם, היא התגלמות החזון שלהם.

האמנות שלהם מבוססת על רגשות, מחשבות, חשיבה.


למרות שרבים מהציורים שלהם "חוגגים" את החיים ומבטאים אהבה, פנאי, תקווה, חדשנות ויופי, הם לא חוששים גם לעסוק בדת, פוליטיקה, אלימות, עוני, היסטוריה, מין, מחלות, זלזול ועוד.


גילברט נולד באיטליה ב-1943, בעוד ג'ורג' נולד בבריטניה ב-1942. הם נפגשו ב-1967, כאשר למדו פיסול בבית ספר הגבוה לאמנות סנט מרטין, לונדון, ומאז לא נפרדו:


תוך זמן קצר החלו לעבוד ביחד כאמן אחד, תוך כדי שהם הופכים את מזרח לונדון למוקד הפעילות והיצירה שלהם.


Gilbert & George at the gates to The Gilbert & George Centre. Photograph: Yu Yigang © Gilbert & George / Courtesy The Gilbert & George Centre

מה הופך את הצמד הזה לכה מיוחד?


אפשר לאהוב אותם, אפשר לא לחבב אותם, אבל דבר אחד מסכימים איתו כולם: אי אפשר להתעלם מהצמד הזה.


הם יוצאי דופן בעולם האמנות, ולמרות שהם כל כך דומים ומשלימים אחד את השני, יש בהם המון עומק וניגודים שהופכים את האמנות שלהם למעניינת:


למרות שהם שני גברים, הם נחשבים אמן אחד; הם מייצגים שליטה אך גם חוסר שליטה, ריאקציה לצד רדיקלי, והם ידועים כמסורתיים ושמרניים (הם בין היתר, אוהדים של "אשת הברזל" מרגרט ת'אצ'ר) אך רבות מהיצירות שלהם עוסקות בעולם המודרני והווירטואלי.


והאמינו לי, זה ממש על קצה המזלג. קשה עד בלתי אפשרי לראות בציבור את אחד מהם בלי השני, והחליפות שלהם הפכו לסימן המסחרי שלהם ולחלק בלתי נפרד מההופעה שלהם.


הם רואים את עצמכם כיצירת אמנות (או "פסלים חיים", אם להשתמש במילים שלהם), ואין להם בכלל הפרדה בין החיים האישיים שלהם לבין האמנות שלהם, כך שכל מה שהם עושים, זו אמנות עבורם.


למרות שהופעתם החיצונית מושכת המון תשומת לב, הם לא היו משאירים חותם בעולם האמנות אם הם לא היו מוכשרים, ומבט על הרפרטואר העשיר שלהם מראה כיצד הם התפתחו אמנותית במהלך ששת העשורים בהם הם יוצרים יחדיו:


מספיק מבט קצרצר על עבודות הצילום הגדולות שלהם "התמונות" (The Pictures), כדי לראות איך בעבודות המוקדמות שלהם הם עשו שימוש אך ורק בשחור ולבן, אך עם השנים הם החלו להשתמש בצבעים עזים יותר, שמבטאים גם את האופי וההופעה החיצונית שלהם.


עם הזמן הם החלו להציב את עצמכם ביצירות, מה שהפך למוטיב חוזר ומפורסם בעבודות שלהם היום:


למשל, בסדרת היצירות שלהם "Jack Freak Pictures", ניתן לראות אותם עם יוניון ג'ק, דגל הממלכה המאוחדת, לצד מוטיבים ממזרח לונדון, האזור בו הם פועלים.


ON THE BENCH 2019 301 × 568 cm. © Gilbert & George / Courtesy The Gilbert & George Centre

על השאיפה של הצמד להקים מרכז לאמנות על שמם


מרכז גילברט וג'ורג' הוקם במקור כארגון צדקה על ידי הצמד בשנת 2009 כדי לקדם את החינוך לאמנות בפרט ולקדם את האמנות, האדריכלות והתרבות לטובת הציבור.


כמו כן, ג'ורג' וגילברט רצו ליצור בית קבוע ליצירותיהם אשר יהיה נגיש לכולם, ועל הדרך להעשיר את ההיצע התרבותי של לונדון.


לשם כך נרכש הבניין התעשייתי בו ממוקם המרכז ב-2015, שעבר שיפוצים נרחבים כדי להפוך לגלריה עם חללי תערוכות, תוך שמירה על המראה המקורי של הבניין. המרכז נפתח ב 1 באפריל 2023.


המוטו של גילברט וג'ורג' הוא "האמנות היא לכולם", לכן המרכז פתוח ללא דמי כניסה.


כדי לתחזק את הגלריה ולשלם את ההוצאות הקבועות, הם מקיימים אירועים שונים במרכז בתשלום, ומזמינים את כל מי שמבקר, לתרום.


כמו כן, תמצאו במרכז חנות מזכרות ומתנות בכניסה בה אף נמכרות יצירות מקוריות של הצמד, או "האמן" – כפי שגילברט וג'ורג' מעדיפים שיקראו להם.


בימים אלו במקביל לפתיחת המרכז גילברט וג'ורג, מוצגת תערוכת יחיד עם עבודות חדשות של הצמד בגלריית White Cube Mayson yard, שם אני לוקחת את קבוצות המטיילים שלי לסיור בתערוכה: ‘THE CORPSING PICTURES’ אשר מוצגת עד 20 במאי.


The Gilbert & George Centre, First Floor. Photo by Prudence Cuming / Courtesy The Gilbert & George Centre

כל המידע על מרכז גילברט וג'ורג' בלונדון


כתובת: 5a Heneage St, London.


שעות פעילות: ימי שישי-ראשון 10:00-17:00. כניסה אחרונה ב-16:30. סגור בימי שני עד חמישי.


איך להגיע לגלריה: קו ורוד או ירוק לתחנת הטיוב Aldgate East ומשם 7 דקות הליכה עד למרכז.


מחיר: הכניסה בחינם, אך ישנם אירועים במרכז שדורשים רכישת כרטיסים, לכן מומלץ לבדוק לפני באתר הרשמי שלהם.חכו, יש לי עוד המון מקומות להכיר לכם בלונדון!


הצטרפו אלי לסיור אמנות בלונדון בעברית שיכניס לטיול שלכם בעיר המון צבע, אור והשראה.


במהלכו נבקר בתערוכות הכי חדשות ומדוברות בעיר, נכון לזמן הביקור שלכם, תחשפו לגלריות מיוחדות, נלמד על הסיפורים שמאחורי הציורים ועם קצת מזל – אולי אכיר לכם אמן או אוצר!


הבטיחו את מקומכם עכשיו והזמינו סיור אמנות בעברית בלונדון באמצעות מילוי ושליחת טופס צור הקשר בקישור הבא ואחזור אליכם בהקדם.


כמו כן ניתן לפנות אלי להזמנות ולפרטים נוספים גם בוואטסאפ 447952302561+ או במייל calanit.sc@gmail.com.


אל תשכחו לעקוב אחרי באינסטגרם לעוד המון המלצות, מידע שימושי וטיפים מעולם האמנות בעיר.


מצפה לראותכם בקרוב!

538 views0 comments

Comments


bottom of page